Iedereen in onze stad is een Amsterdammer. Iedere Amsterdammer verdient een menswaardig bestaan. Daarom zorgt Amsterdam voor een waardige behandeling van asielzoekers en ongedocumenteerden. We nodigen hen uit om deel te zijn van de stad en geven ze de kans om te kunnen leren en werken. We zorgen voor goede opvang en begeleiding van ongedocumenteerden in onze stad. Want wie hier is, hoort erbij. 

Wat gaan we de komende jaren doen? 

  • We blijven vluchtelingen en ongedocumenteerden opvangen, ook als ze in Den Haag dit tegenwerken. In Amsterdam blijft de 24-uursopvang voor ongedocumenteerden bestaan, ondanks dat het kabinet de Landelijke Vreemdelingen Voorziening (LVV) heeft afgeschaft. De maximumtermijn voor opvang van anderhalf jaar wordt losgelaten en in plaats daarvan wordt maatwerk geboden.
  • We blijven ons uitspreken tegen de strafbaarstelling van illegaliteit. Voor ons is geen mens illegaal.
  • Een zorgfonds voor ongedocumenteerden. Amsterdam creëert een fonds waaruit zorg die buiten het basispakket valt, vergoed kan worden voor ongedocumenteerden. Ook de Medische Opvang Ongedocumenteerden (MOO) wordt gecontinueerd. Amsterdam pleit voor landelijke opvang en zorg voor ongedocumenteerden met een (ernstige) psychische of somatische hulpvraag.
  • We introduceren een vorm van identificatie voor ongedocumenteerden. Zo kunnen we iedereen de benodigde toegang geven tot de Amsterdamse voorzieningen en sluiten we niemand uit.

Wat hebben we de afgelopen jaren voor elkaar gekregen?

  • We vangen 8179 asielzoekers, Oekraïners en ongedocumenteerden op in Amsterdam. Acht jaar geleden waren dit 500 mensen. We zijn er trots op dat we in Amsterdam omkijken naar hen die het moeilijker hebben dan wijzelf.
  • We zijn doorgegaan met opvang voor ongedocumenteerden. Politiek Den Haag heeft de financiering voor de LVV stopgezet, maar in Amsterdam hebben we onze ongedocumenteerde stadsgenoten niet laten vallen en hebben we de opvang met eigen geld doorgezet.
  • We bieden goede zorg na asiel. We zorgen dat zij zo snel mogelijk aan het werk kunnen en op alle andere manieren mee kunnen doen. Statushouders krijgen psychosociale ondersteuning.
  • Aandacht voor ongedocumenteerde kinderen en jongeren. Ongedocumenteerde jongeren krijgen de kans in Amsterdam om te gaan studeren. Ook dienden we een voorstel in om de stadspas beschikbaar te maken voor ongedocumenteerde kinderen, zodat ze mee kunnen doen. Ze kunnen er bijvoorbeeld een laptop voor school of andere schoolspullen mee kopen, maar ook sporten, naar de bioscoop gaan of andere leuke dingen doen, net als hun klasgenootjes.

Meer lezen over onze plannen om vluchtelingen en ongedocumenteerden te ondersteunen? Lees ons verkiezingsprogramma Hoop, Verzet en Verandering.