GroenLinks raadslid Marco de Goede heeft vandaag schriftelijke vragen aan burgemeester Van der Laan gesteld over het gebruik van zogenaamde 'stealth sms'jes. Dit zijn onzichtbare berichten die naar mobiele telefoons worden gestuurd om de locatie van de telefoon en daarmee van de gebruiker te kunnen achterhalen.

Volgens een gisteren gepubliceerd onderzoek van Bits of Freedom is de politie in 2005 begonnen met het gebruik van deze sms'jes. In 2007 is een richtlijn voor het gebruik van stealth sms opgesteld die onder andere vereist dat de Officier van Justitie vooraf toestemming moet geven voor het gebruik van deze techniek. In de praktijk blijkt volgens Bits of Freedom echter dat de Officier van Justitie regelmatig niet om toestemming wordt gevraagd.

Daarnaast hoeft volgens de richtlijn het proces-verbaal van de inzet alleen aan het dossier te worden toegevoegd als de hiermee verkregen gegevens als bewijs worden gebruikt.

Ook blijkt dat het Openbaar Ministerie erg terughoudend is met informatie over de inzet van de stealth-sms, zowel over de inzet als over de duur en de intensiteit van deze inzet. Hiermee wordt de inzet onterecht onttrokken aan rechterlijke toetsing. Momenteel is er hierdoor onvoldoende controle en toetsing mogelijk bij de inzet van deze techniek.

Tot slot is de richtlijn naar mening van de rechter niet geschikt om als grondslag voor de inzet van de stealth-sms te dienen. Er is daarmee geen wettelijke basis voor de inzet van deze techniek.

GroenLinks hecht veel waarde aan de privacy van burgers en vindt dat bijzonder terughoudend moet worden omgegaan met technieken om burgers te volgen, af te luisteren of anderzijds te bespioneren. En als dat al gebeurt, dient dit op een manier plaats te vinden die te controleren en te toetsen is.

Daarom heeft GroenLinks raadslid Marco de Goede bijgaande vragen aan de burgemeester gesteld.